Nasza Małopolska

Wiadomości i wydarzenia w Małopolsce

Urolog – czym się zajmuje i jak przebiega wizyta?

Czy masz problem z nietrzymaniem moczu lub cierpisz z powodu innych dolegliwości związanych z układem moczowym? Specjalistą, który zajmuje się tymi schorzeniami, jest urolog Jaworzno. Kiedy warto udać się do niego i jak należy przygotować się do wizyty? Podpowiadamy.

Kim jest urolog?

Urolog jest specjalistą, który zajmuje się leczeniem schorzeń oraz wad występujących w układzie moczowo – płciowym. Należą do nich:

·         Choroby męskich narządów płciowych np. stulejki, wodniaka jądra, wnętrostwa, załupka

·         Stany zapalne narządów męskich oraz żeńskich

·         Zaburzenia pracy pęcherza objawiające się na przykład popuszczaniem moczu lub jego zaleganiem

·         Kamicą układu moczowego

·         Krwiomocz 

·         Żylaki powrózka nasiennego

·         Torbiele nerek

·         Łagodny przyrost stercza

·         Nowotwory prostaty, jąder, nerek oraz pęcherza moczowego.

Jak przygotować się do wizyty u Urologa Jaworzno prywatnie?

Decydując się na wizytę u Urologa Jaworzno prywatnie lub na NFZ powinieneś odpowiednie się do tego przygotować. Zabierz ze sobą: wyniki badań krwi, moczu, prześwietleń i USG, spisy przyjmowanych leków,  a także wypisz objawy wszystkich dolegliwości. Podczas wizyty lekarz przeprowadza szczegółowy wywiad, w którym ustala przyczyny choroby. Im więcej informacji mu przekażesz, tym szybciej ustali to, jaki jest powód chorób układu moczowo – płciowego. Wybierając się na wizytę do urologa, która jest finansowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia, potrzebujesz skierowania od lekarza rodzinnego. Wyjątkiem jest prywatna wizyta u lekarza. W trakcie wizyty dobry urolog Jaworzno wykonuje inne badania kobietom oraz inne mężczyznom.

Z jakimi dolegliwościami warto zgłosić się do urologa?

Jedną z najczęstszych dolegliwości, z którą warto się zgłosić, jest nietrzymanie moczu. Jednak do sygnałów alarmujących należą także: częstomocz oraz ból przy oddawaniu moczu, odczuwany w okolicy krocza, ciągłe uczucie parcia na pęcherz, zabarwiony na żółto wyciek z cewki moczowej oraz zatrzymanie moczu. W przypadku mężczyzn urologia skupia się na leczeniu chorób  gruczołu krokowego i jąder. Dlatego mężczyźni powinni zgłaszać się do specjalisty z objawami zapalenia lub przerostu prostaty.

Czy należy udać się na wizytę do urologa z dzieckiem?

Jeśli masz dziecko i odczuwa ono ból podczas oddawania moczu albo ma nadmierną potrzebę jego oddawania,   także zgłoś się z nim do urologa. W zakresie lekarza dziecięco mieści się diagnostyka oraz leczenie wszelkich nieprawidłowości związanych z układem moczowo – płciowym chłopców oraz dziewczynek.

Jeśli odczuwasz dolegliwości związane z układem moczowo-płciowym, udaj się jak najszybciej na wizytę do urologa.