Nasza Małopolska

Wiadomości i wydarzenia w Małopolsce

Jak dbać o zimne stopy i ręce

Czy ciągle odczuwasz zimno w stopach albo masz wrażenie, że Twoje ręce są zmarznięte? Powodów, dla których cierpisz z powodu tej dolegliwości może być wiele. Czasami zdarza się, że przyczyną jest nadmiar stresu albo siedzący tryb pracy. Jak zadbać o zmarznięte ręce i stopy, kiedy czujesz zimno w nich?

Jakie są przyczyny zimna w stopach i zmarzniętych dłoni?

Najczęstszym powodem, dla którego odczuwane jest zimno w stopach jest nieprawidłowa cyrkulacja krwi. Jednak mogą powodować je także:

  • Długotrwałe przebywanie w jednej pozycji np. siedzącej
  • Nadmierny stres, podczas którego zwiększa się ilość adrenaliny, a krążenie koncentruje się wokół najważniejszych narządów
  • Palenie papierosów
  • Zażywanie leków
  • Niewłaściwy ubiór np. za ciasny ściągacz w skarpetach.

Jakie są sposoby na walkę ze zmarzniętymi rękoma i uczuciem zimna w stopach?

Najlepszym sposobem na to, aby zaradzić zimnym stopom i zmarzniętym dłoniom jest ogrzanie ich. Nieocenionymi mogą okazać się kąpiel w wodzie z siarką oraz masaż i zastosowanie maści rozgrzewającej. Skuteczną metodą może okazać się także z moczenie stóp na przemian w wodzie ciepłej i zimnej. Jeśli zależy Ci na tym, aby jeszcze szybciej pozbyć się uczucia zimna w stopach i zmarzniętych dłoni, bądź aktywny fizycznie, a także pamiętaj o częstej zmianie pozycji.

Kiedy warto zgłosić się do lekarza?  

Jeśli zimne dłonie i stopy utrudniają Ci codzienne funkcjonowanie, zgłoś się do lekarza. Do sygnałów, które zaniepokoić powinny Cię należą: mrowienie oraz drętwienie.