Nasza Małopolska

Wiadomości i wydarzenia w Małopolsce

Pompa hydrauliczna zębata

Istnieje kilka rodzajów pomp hydraulicznych. Są to pompy łopatkowe, niezwykle uniwersalne i funkcjonalne czy pompy tłokowe. Na rynku dostępna jest również pompa hydrauliczna zębata. Jest to bardzo zaawansowana i wytrzymała technologia, która umożliwiła uzyskanie jeszcze wyższych osiągów i tym samym zwiększenie możliwości związanych z hydrauliką siłową.

Budowa pompy zębatej

Pompa hydrauliczna zębata jest pompą wyporową o ruchu rotacyjnym. Oznacza to, że obrót kół zębatych jest odpowiedzialny za realizację pracy, czyli zamianę energii mechanicznej w energię cieczy.

Pompa hydrauliczna zębata składa się z dwóch kół zębatych, które osadzone są w korpusie. Obrót kół powoduje, że zęby zagarniają ciecz przekazując ją bezpośrednio do komory ssawnej. Podobnie działają pompy łopatkowe, w których jednak na wirniku osadzone są tak zwane „łopatki”.

Zalety i wady pomp zębatych

Pompa hydrauliczna zębata ma swoje zalety i wady. Największą zaletą jest sztywna, bardzo stabilna konstrukcja, która sprawia, że pompa pracuje stabilnie nawet przy bardzo dużych obciążeniach. Jej wydajność jest stała, nawet w przypadku lepkich cieczy, co sprawia, że można łatwo przewidzieć jej możliwości. Zależy ona od prędkości obrotowej silnika oraz pojemności geometrycznej. Wydajność pomp zębatych rośnie wraz z temperaturą cieczy i zmniejszeniem lepkości.

Wadą pomp zębatych jest ich skomplikowana konstrukcja. Pompy te mogą być pompami o zazębieniu zewnętrznym lub wewnętrznym, jednak naprawa hydrauliki siłowej w przypadku awarii tego typu pomp najczęściej wymaga wymiany podzespołów napędowych lub nawet kół zębatych.

Zastosowanie pomp hydraulicznych zębatych

Pompy łopatkowe oraz pompa hydrauliczna zębata prócz hydrauliki siłowej często stosowane są również w maszynach i urządzeniach przemysłowych. Szczególnie często wyposaża się w nie obrabiarki czy maszyny transportowe.

Pompa hydrauliczna zębata jest wytrzymała, wydajna i funkcjonalna, stąd jej powszechne zastosowanie. Jeżeli szukasz solidnych pomp zębatych lub też potrzebujesz specjalistycznego serwisu, dla którego konserwacja, przegląd i naprawa hydrauliki siłowej nie stanowią problemu, to koniecznie skontaktuj się z firmą HYDROBIG.